Listy dla Ziemi 2017

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 kwietnia 2017

Informujemy, iż Gmina Janowo przystąpiła do piątej edycji akcji „Listy dla Ziemi 2017”. Tegoroczna akcja łączy tematykę niskiej emisji i gospodarki odpadami, a jej celem jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. 

Głównym elementem akcji jest pisanie tematycznych listów przez młodych ludzi, które skierowane są do osób dorosłych. Tę formę edukacji fundacja ekologiczna ARKA wykorzystuje od początku działalności. Autorem i organizatorem akcji Listy dla Ziemi jest Fundacja ekologiczna ARKA, będąca partnerem programu Po Stronie Natury, prowadzonego przez firmę Żywiec Zdrój wraz z Lasami Państwowymi i PTTK.

Pisanie listów przez młodych ludzi będzie poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. Po napisaniu listów dzieci przekażą je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem podejmą się prostych działań ekologicznych. W ten sposób dzieci będą edukować dorosłych, a akcja dotrze do kolejnych uczestników. Listy będą indywidualnymi pracami dzieci, ale zawierać mają proste informacje merytoryczne dotyczące działań, które w każdym domu można zrealizować, aby np. segregować śmieci. Akcji mogą towarzyszyć m.in. konkursy, wystawy najciekawszych listów, a także działania zewnętrzne tj. pisanie listów w przestrzeni publicznej. W tym roku organizatorzy namawiają do pisania listów w nietypowych miejscach: w parkach, nad rzekami, jeziorami, w górach i nad morzem. Jednocześnie zachęcają do odwiedzenia miejsc, w których odbędzie się wspólne pisanie listów. Na wydarzenia można zapraszać media. Wybrane listy mogą zostać wysłane do publikacji w gazetach. Można zorganizować czytanie listów w radiu i telewizji. Dodatkowo można przeprowadzić happeningi, wystawy, pochody edukacyjne, instalacje, zbiórki surowców i akcje sprzątania.

Autor: Joanna Idźkowska