Podziękowali za tegoroczne plony

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 września 2018

W gminie Janowo już po raz kolejny obchodzono Dni Janowa. Impreza ta skupia ze sobą dwa ważne dla mieszkańców gminy wydarzenia: Wyścig Wynalazców i Gminne Święto Plonów.

Pierwszego dnia (sobota – 8 września) na rynku w Janowie odbyła się już VI edycja wyścigu własnoręcznie wykonanych przez uczestników pojazdów. Pomysłowość i kreatywność znów zaskoczyły wszystkich, którzy byli na rynku. W tym roku na starcie stanęło 6 eko-bryk. I tak podziwiać można było Kwiato-Kosiarkę, Space Vagon, Ognistą Strzałę, Komnatę Tajemnic, pojazd Tom i Jerry oraz Szczepkobus. Jury nie miało łatwego wyboru ale ostatecznie zwycięskim pojazdem okazał się Tom i Jerry wykonany przez Wiktorię i Igora Okraska. Drugie miejsce zajął Szczepkobus Witka Szczepkowskiego a trzecie Space Vagon - PomysLove Podwórko.

Po wyścigu do akcji wkroczyli strażacy ochotnicy. To był bardzo ważny dzień dla OSP Janowo, która w tym roku obchodzi 100-lecie swej działalności. Do Janowa zjechali wszyscy strażacy jednostek OSP z całej gminy prezentując swoje wozy bojowe i ich wyposażenie. Strażacy zaprezentowali również pokaz akcji ratowniczo-gaśniczej udzielając pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku samochodowym osobom. Akcja była o tyle trudna, gdyż konieczne było wycinanie poszkodowanych zakleszczonych w uszkodzonym pojeździe oraz przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jak się okazało strażacy z Janowa mają również wiele innych ukrytych talentów, w tym filmowy. Ogromną niespodzianką dla wszystkich zgromadzonych była premierowa prezentacja krótkiego filmu pokazującego jak na przestrzeni 100 lat wyglądała działalność OSP Janowo. Przywołano w nim nazwiska, w znacznej większości nieżyjących już strażaków, którzy poświęcali się niosąc pomoc, a zaznaczyć należy, że nie było to łatwe gdyż wówczas nie było jeszcze tak dobrze wyposażonych wozów bojowych, nożyc pneumatycznych czy motopomp. Ogromne brawa jakie otrzymał film były wyrazem uznania dla jego autorów Daniela Pisarskiego i Marka Świderskiego i świadczyły o tym, że wykonali oni kawał dobrej roboty. Brawo!

Bardzo dużo pozytywnych emocji wzbudził pokaz strojów ekologicznych wykonanych z surowców wtórnych i materiałów ekologicznych. Na wybiegu stanęło aż 11 modelek i modeli, którzy zaprezentowali przepiękne, kolorowe stroje.

Pojawili się: Kosikwiat, Kwiaciarka, Kartonowa dama, Dziewczyna Tarzana, Talerzowa dama, Słonecznikowa Polana, Kubeczkowa Suknia, Papierowa Suknia, Szyszeczka Ala, Maja Kwiat Paproci, Kombinezon Malarki. Strój Szyszeczka Ala Alicji Kobylińskiej okazał się tym najpiękniejszym, za który jury przyznało I miejsce, II miejsce zajęła Dziewczyna Tarzana Martyny Robaczewskiej a III miejsce Maja Kwiat Paproci Mai Kobylińskiej. Do późnych godzin nocnych zebranych zabawiały zespoły: Foxter, Replay, Just Dance, MeGustar, Awers, Dj Bespro.

Drugiego dnia (niedziela – 9 września) świętowali rolnicy. Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele parafialnym w Janowie. Po jej zakończeniu korowód dożynkowy prowadzony przez ciągniki rolnicze, przeszedł na janowski rynek. Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać występu zespołu ludowego ,,Tęcza Warmii". Po przywitaniu zaproszonych gości, głos zabrał Waldemar Szymański - wójt gminy Janowo.

- To już 24 raz, kiedy występuję przed państwem, jako wójt gminy Janowo. Jestem z tego bardzo dumny. Po raz kolejny i po raz ostatni mam zaszczyt otwierać uroczystości Święta Plonów. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter, ale wciąż są ważne dla nas wszystkich, bo przypominają, że dzięki codziennej, trudnej pracy rolnika, chleb codzienny trafia na nasze stoły — mówił w swoim wystąpieniu Waldemar Szymański. Podziękował starostom dożynek Agnieszce i Krzysztofowi Leśnikowskim za pełnienie tej zaszczytnej roli i przewodzenie dzisiejszym obchodom. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznak honorowych im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego dla Czesławy Niskiej i Marii Niskiej za działalność w zakresie tworzenia i wspierania inicjatyw lokalnych. Aktu dekorowania dokonali Wójt Gminy Janowo oraz Przewodniczącą Rady Gminy Bożena Chmielewska. W imieniu wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego list skierowany do rolników odczytał jego doradca Marcin Paliński, natomiast Dariusz Bartkowski odczytał list prezesa rady ministrów Mateusza Morawieckiego.

W części artystycznej na scenie zobaczyliśmy występy dzieci ze szkół z Janowa i z Muszak. Odbył się także konkurs kulinarny, w którym w tym roku komisja degustowała potrawy z ziemniaków.

  1. miejsce zajęła Barbara Krystkiewicz
  2. miejsce - Małgorzata Wójtów
  3. miejsce - Wanda Jaguszewska.

Cztery drużyny zmagały się w wieloboju sołeckim. Wśród konkurencji znalazły się m.in. rzut workiem że słomą, picie wody przez słomkę, latające ziemniaki czy mistrz obierania.

  1. miejsce - sołectwo Komorowo
  2. miejsce - sołectwo Róg, Zachy
  3. miejsce - sołectwo Jagarzewo
  4. miejsce - sołectwo Janowo

Trzy sołectwa: Jagarzewo, Ryki-Borkowo i Róg przygotowały piękne, okazałe wieńce dożynkowe, które można było podziwiać w korowodzie dożynkowym a później w zaszczytnym miejscu przy scenie. Wspaniałe stoiska, z uginającymi się od różnorakich potraw stołami, przygotowały sołectwa: Zembrzus-Mokry Grunt, Szemplino Wielkie, Róg, Zachy, Ryki, Wichrowiec, Rembowo, Janowo, Jagarzewo, Grabowo, Zawady i Komorowo.

Zapraszamy do galerii zdjęć z obchodów Dni Janowa.

Autor: UG Janowo / Dorota Paczyńska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie