Samorządowy Dzień Sołtysa na Warmii i Mazurach

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 kwietnia 2019

Tegoroczne uroczystości, które są okazaniem wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę, odbyły się w piątek (29 marca) w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury w Ostródzie.

Na zaproszenie Marszałka Warmii i Mazur Gustawa Marka Brzezina odpowiedzieli przedstawiciele władz samorządowych z całego województwa, wśród nich i nasi sołtysi: Stanisław Bochyński, Elżbieta Ciesielska, Anna Bojarska, Małgorzata Smolarczyk, Sylwester Fałkowski, Justyna Okraska, Anna Krystkiewicz oraz Halina Gabryś z wójtem Grzegorzem Napiwodzkim na czele.

Jak twierdzą historycy, sołtysi w Polsce byli już w XIII wieku i są jedną z najstarszych instytucji państwa. Obecnie w naszym kraju jest ich ponad 40 tys., natomiast na Warmii i Mazurach - 2,5 tys.

- Sołtysowanie to głównie praca społeczna, za którą zapłatą jest zaufanie mieszkańców i zdobyty szacunek środowiska - mówił podczas spotkania marszałek Gustaw Marek Brzezin. - To dużo, jednak praca sołtysa, jak każda praca, powinna być wynagradzana. Nie od dziś mówimy o tym, że konieczne są takie zmiany w ustawie o samorządzie gminnym, które odpowiednio docenią i wzmocnią sołtysa, sołectwo i rady sołeckie. Zmiany pozwalające na lepsze wykorzystanie majątku, którym dysponują sołectwa, sprawniejszą realizację oddolnych inicjatyw, a przede wszystkim pełniejsze zaangażowanie mieszkańców w przedsięwzięcia wpływające na jakość życia na wsi.

W Ostródzie blisko 100 sołtysów zostało wyróżnionych za zaangażowanie oraz rozwój swojej społeczności. Wśród nich znalazła się również Halina Gabryś sołtys Sołectwa Róg. Serdecznie gratulujemy wyróżnienia i życzymy dużo zdrowia!

Nie zabrakło również panelu dyskusyjnego „Sołtys-wieś-samorząd-przyszłość”, w którym wzięli udział marszałek województwa, prof. dr hab. Andrzej Babuchowski, dr inż. Marta Akincza oraz Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

Tegoroczny Samorządowy Dzień Sołtysa na Warmii i Mazurach uświetnił koncert Zenona Martyniuka.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie DSC-21801.jpg

  DSC-21801.jpg

 • Powiększ zdjęcie DSC-21802.jpg

  DSC-21802.jpg

 • Powiększ zdjęcie DSC-21803.jpg

  DSC-21803.jpg

 • Powiększ zdjęcie DSC-21804.jpg

  DSC-21804.jpg

 • Powiększ zdjęcie DSC-21805.jpg

  DSC-21805.jpg