Powiatowy Dzień Strażaka w Janowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 maja 2019

Dzień Strażaka to ważne święto dla wszystkich zawodowych strażaków, ale również druhów ochotników. W niedzielę, 12 maja w Janowie odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka.

Celem imprezy jest chęć wyrażenia swej wdzięczności i podziękowania za ich trud, poświęcenie i gotowość niesienia pomocy o każdej porze dnia i nocy.

W naszym społeczeństwie od dziesiątków lat ugruntowana jest pozytywna opinia o służbie strażaka. Od lat jakość tej służby ciągle wzrasta. Nie mamy się czego wstydzić w Europie, zarówno jeśli chodzi o wyposażenie jak i poziom wyszkolenia.

Specyfiką naszego kraju, zakorzenioną w historii są zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej. W małych miejscowościach i wioskach OSP nie tylko gasi pożary oraz ratuje ludzi i ich dobytek, ale także ma ogromny wpływ na wychowywanie młodych ludzi w tych lokalnych społecznościach.

OSP jest nośnikiem pozytywnych zachowań, a służba w jej zastępach kształtuje charaktery i postawy. Każdy zgodzi się, że OSP działa również integrująco na miejscową społeczność.

Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną w kościele pod wezwaniem Świętego Rocha w Janowie. Następnie poczty sztandarowe, pododdziały straży, zaproszeni goście oraz mieszańcy w takt muzyki orkiestry dętej z Chorzel przemaszerowali na janowski rynek.

Podczas uroczystości przyznano strażakom specjalne odznaczenia oraz wyższe stopnie służbowe.

Podczas wystąpień głos zabrał m.in. komendant nidzickiej straży pożarnej bryg. mgr inż. Krzysztof Mierzejewski, który podkreślił, że walka z żywiołem, to ochrona tego, co najważniejsze: życia, zdrowia i mienia. — To nasz nadrzędny obowiązek. I z tego jesteśmy dumni — mówił komendant. To służba innym, praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności. Podkreślił, że aby skutecznie działać, trzeba mieć nowoczesny sprzęt.

Podziękował wszystkim druhnom i druhom za współdziałanie na terenie naszego powiatu. Życzył, aby trudna i niebezpieczna służba była powodem satysfakcji oraz powodem do dumy. — Aby każdy wyjazd kończył się skuteczną pomocą zagrożonym oraz szczęśliwym powrotem strażaków— mówił Krzysztof Mierzejewski.

Głos zabrał również wójt gminy Janowo i prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP w Janowie Grzegorz Napiwodzki. — Dzisiaj strażacy nie tylko gaszą pożary, ale usuwają skutki klęsk żywiołowych, katastrof budowlanych, wypadków komunikacyjnych. Zawsze jesteście pierwsi na miejscu tragicznego wypadku, pożaru, rezygnując często ze swoich innych obowiązków i narażając nie tylko swoje zdrowie, ale i życie — mówił wójt Grzegorz Napiwodzki.

Życzył strażakom wszelkiej pomyślności, satysfakcji z wykonywanych obowiązków, a przede wszystkim bezpiecznej służby, zdrowia i tyle samo szczęśliwych powrotów z akcji co wyjazdów.

Podziękowania i życzenia złożył również prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP Waldemar Szymański. — Nie jest to łatwa służba. Strażacy od pokoleń cieszą się szacunkiem mieszkańców. To strażacy ratują ludzkie życie z płomieni — mówił.

Głos zabrała Sylwia Jaskulska, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, która mówiła o dużym zaangażowaniu strażaków.
— Jesteście pierwsi podczas akcji, ratujecie życie, mienie ludzkie, czasami narażając swoje — mówiła. — Dziękuję wam za służbę, dziękuję waszym rodzinom za to, że każdego dnia was wspierają i czekają na was. Życzę zdrowia, ale przede wszystkim dobrego wyposażenia, dobrych samochodów, sprzętu ratowniczo- gaśniczego — dodała.

Zastępca Warmińsko Mazurskiego Komendanta Komendy Wojewódzkiej PSP gratulował awansów i odznaczeń. — Święto nasze jest okazją, aby podziękować za wasze zaangażowanie, za poświęcenie, za to, że kosztem własnego czasu podnosicie swoje umiejętności — podkreślił. Podziękował również samorządom za wsparcie OSP w swoich gminach.

Wicestarosta nidzicki Paweł Przybyłek złożył najlepsze życzenia i wyrazy uznania. — Ryzykujecie często swoim zdrowiem i życiem, spieszycie, by zdążyć z pomocą na czas w ratowaniu, angażujecie się całym sercem w działalność ratowniczą i społeczną — mówił wicestarosta.

Uroczystość zakończyła się strażacką grochówką w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie