Dni Janowa 2019 za nami

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 września 2019

W gminie Janowo już po raz kolejny obchodzono Dni Janowa. Impreza ta skupia ze sobą dwa ważne dla mieszkańców gminy wydarzenia: Wyścig Wynalazców i Gminne Święto Plonów.

Pierwszego dnia (sobota – 7 września) na rynku w Janowie odbyła się już VII edycja wyścigu własnoręcznie wykonanych przez uczestników pojazdów. Pomysłowość i kreatywność znów zaskoczyły wszystkich, którzy byli na rynku. W tym roku na starcie stanęły 4 eko-bryki. Jury nie miało łatwego wyboru ale ostatecznie zwycięskim pojazdem okazała się „Atomowa łódź podwodna - Pomysłowe Podwórko”.

Bardzo dużo pozytywnych emocji wzbudził pokaz strojów ekologicznych wykonanych z surowców wtórnych i materiałów ekologicznych. Na wybiegu stanęło aż 11 modelek i modeli, którzy zaprezentowali przepiękne, kolorowe stroje. Tym najpiękniejszym wg. jury okazał się strój „Wczesna jesień” wykonany przez Klub Integracji Społecznej. Strój zawodowo zaprezentowała Wiktoria Bojarska.

W kolejnym konkursie „W Janowie lubią śpiewać” uczestnicy prezentowali swoje talenty wokalne. Rywalizację podzielono na dwie grupy. Wśród dzieci do lat 14 najlepsza okazała się Zuzia Sarbiewska. W kategorii 15+ zwyciężyła Katarzyna Tańska.

Do późnych godzin nocnych zebranych zabawiały zespoły „Foxter&Replay”, „Sadex” oraz gwiazda wieczoru „Focus”.

Drugiego dnia (niedziela – 8 września) świętowali rolnicy. Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele parafialnym w Janowie, koncelebrowaną przez księży z parafii Janowo i Muszaki. Po jej zakończeniu korowód dożynkowy przeszedł na janowski rynek. Oficjalne uroczystości otworzył Grzegorz Napiwodzki - Wójt Gminy Janowo, serdecznie witając wszystkich obecnych.

– Kochani rolnicy, ludzie ciężkiej pracy, ale jakże pięknej pracy. Tak jak Wy dziękujecie dziś Bogu za błogosławieństwo w tegorocznych plonach, tak ja dziękuję Wam za Waszą pracę w imieniu swoim i wszystkich, którzy korzystają z Waszego dorobku. — mówił w swoim wystąpieniu Grzegorz Napiwodzki.

Głos zabrał również starosta nidzicki Marcin Paliński.

– Dożynki to święto wszystkich tych, którzy uprawiają ziemię i dzięki którym w naszych domach nie brakuje chleba. Z pełnym szacunkiem i podziwem patrzę na te piękne chleby i jeszcze piękniejsze wieńce dożynkowe, ponieważ świadczą one o tym, że mimo wielu trudów, mimo niesprzyjających warunków te żniwa przyniosły plon. Za dar waszych rąk oraz owoce waszej pracy składam wam wyrazy najwyższego uznania. Dziękuję za cierpliwość i wytrwałość. Dziękuję za to, że my mieszkańcy miast nie chodzimy spać głodni. Życzę wam zdrowia i pogody ducha – mówił starosta.

Medalami Zasłużony dla Rolnictwa odznaczeni zostali rolnicy: Danuta Olszewska, Dariusz Kaliszewski, Wioletta i Tomasz Sarbiewscy, Jolanta i Krzysztof Krzykowscy.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznak honorowych im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego dla Barbary Jastrzębowskiej za działania w zakresie budowania od podstaw systemu wsparcia i opieki społecznej w gminie oraz wieloletniej pracy na rzecz tworzenia dobrego wizerunku i wzbogacania oferty pomocy społecznej skierowanej do lokalnej społeczności, oraz Waldemara Szymańskiego za działania w zakresie wieloletniego, racjonalnego i sprawnego zarządzania gminą, systematycznej rozbudowy infrastruktury technicznej gminy, realizowania wielu inwestycji i inicjatyw podnoszących jakość życia mieszkańców oraz godnego reprezentowania jej na zewnątrz.

Następnie uczestnicy uroczystości zwiedzali stoiska, degustowali lokalne potrawy a komisje konkursowe zabrały się do pracy. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, pierwsze miejsce zajęło sołectwo Więckowo. W konkursie na najsmaczniejszy chleb domowego wypieku zwyciężyła natomiast Barbara Krystkiewicz z Jagarzewa.

W części artystycznej na scenie zobaczyliśmy występy dzieci ze szkół z Janowa i Muszak. Wystąpiły również panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Akompaniował im na akordeonie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Krzysztof Żukowski.

Nie zawiedli również reprezentanci drużyn sołeckich, którzy stanęli do rywalizacji w turnieju sołectw z siłaczami.

Dożynki zakończyły się występem zespołu ludowego „Wrzos". Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych w tym dniu święto można zaliczyć do bardzo udanych, w głównej mierze dzięki przybyłym gościom.

Zapraszamy do galerii zdjęć na fotorelację z wydarzenia.

W imieniu własnym i wszystkich mieszkańców serdecznie dziękuje Starostom Dożynek - Marioli i Markowi Wrońskim, sołectwom za przygotowanie wieńców dożynkowych, wystawienie stoisk oraz bogactwo pysznych lokalnych potraw. Serdecznie dziękuje ks. Kanonikowi Tomaszowi Opalińskiemu i ks. Kanonikowi Wiesławowi Lipce za modlitwę i wypraszanie łask bożych dla rolników i ich rodzin. Dziękuje również tym, którzy obsługują rolników na co dzień: pracownikom Urzędu Gminy Janowo, Starostwa Powiatowego w Nidzicy, Oddziału Doradztwa Rolniczego w Nidzicy, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Nidzicy, Nadleśnictwa Nidzica, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Nidzicy, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nidzicy, Izbie Rolniczej, Banku Spółdzielczego, radnym gminy, sołtysom i radom sołeckim, sponsorom uroczystości bez których trudna byłaby organizacja dożynek oraz mieszkańcom i gościom którzy uczestniczyli w tak ważnym święcie. Za całą organizację uroczystości i włożony ogromny wkład pracy gorące podziękowania należą się pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie na czele z Panem Dyrektorem Krzysztofem Żukowskim i pracownikom Urzędu Gminy w Janowie, oraz Dyrekcji i Nauczycielom Szkoły Podstawowej w Janowie i Muszkach za wystawienie stoisk i przygotowanie wspaniałej części artystycznej w wykonaniu uczniów i rodziców.

Wójt Gminy Janowo
Grzegorz Napiwodzki

Galeria

  • Powiększ zdjęcie