Gminne Święto Plonów 2022

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 września 2022

Gminne Święto Plonów w Janowie obchodzone było w tym roku w dniu 11 września. Dla rolnika to jeden z najpiękniejszych dni w roku – to święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Chcemy Wam podziękować za trud włożony w zbiór plonów, którymi obrodziła ziemia.

Tradycyjnie obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele parafialnym w Janowie. Po jej zakończeniu korowód dożynkowy przeszedł na janowski rynek. Oficjalne uroczystości otworzył Grzegorz Napiwodzki - Wójt Gminy Janowo, serdecznie witając wszystkich obecnych.

Medalami Zasłużony dla Rolnictwa odznaczeni zostali rolnicy: Danuta i Leszek Smolińscy, Janusz Czyżewski, Mariola Wrońska, Anna Napierała, Marzena Bochyńska oraz Elżbieta Napiwodzka.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznak honorowych im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego dla Małgorzaty Słomkowskiej za działania w zakresie wieloletniego zaangażowania w promowanie lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowego a także podtrzymywania i krzewienia lokalnych tradycji i zwyczajów oraz Pani Ewy Czaplickiej za działania w zakresie wieloletniego zaangażowania w promowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez krzewienie czytelnictwa a także podtrzymywania lokalnych tradycji i zwyczajów.

Następnie uczestnicy uroczystości zwiedzali stoiska, degustowali lokalne potrawy a komisje konkursowe zabrały się do pracy. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, pierwsze miejsce zajęło sołectwo Róg. W konkursie na najsmaczniejszy chleb domowego wypieku zwyciężyła natomiast Barbara Krystkiewicz z Jagarzewa.

W części artystycznej na scenie zobaczyliśmy występy dzieci ze szkół z Janowa i Muszak. Nie zawiedli również reprezentanci drużyn sołeckich, którzy stanęli do rywalizacji w trzech konkurencjach: obieranie ziemniaków, toczenie balota słomy i żonglerka piłką. I miejsce zajęło sołectwo Jagarzewo.

Dożynki zakończyły się występem zespołu „Śparogi” oraz „Babsztyl”. Do późnych godzin nocnych zebranych zabawiały „Foxter”, „Bartosz Abramski” oraz „Faster”.

Sponsor strategiczny: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Pozostali sponsorzy: Bank Spółdzielczy w Nidzicy, Starostwo Powiatowe w Nidzicy, Fricke maszyny rolnicze sp z o.o., Firma Handlowo- Usługowa Krzysztof i Bogdan Mierzejewscy, Nadleśnictwo Nidzica, Zakład piekarniczy Małgorzata Górniak, Agro Partner Iwona i Piotr Miecznikowscy, Firma Handlowo Usługowa Anri - Ashot Yegoryan, Stacja Paliw Komorowo Zbigniew Jastrzębowski, Państwo Elżbieta i Bogdan Napiwodzcy, Katarzyna i Andrzej Ciesielscy, Państwo Elżbieta i Marek Nowowiejscy, Nidzicki Ośrodek Kultury, Sklep Basia Muszaki, Przewozy Osobowe Czapliccy.

W imieniu własnym i wszystkich mieszkańców serdecznie dziękuję Starostom Dożynek – Państwu Anecie i Dariuszowi Kaliszewskim, sołectwom za przygotowanie wieńców dożynkowych, wystawienie stoisk oraz bogactwo pysznych lokalnych potraw. Serdecznie dziękuje ks. proboszczowi Pawłowi Sprusińskiemu, ks. kanonikowi Wiesławowi Lipce oraz ks. kanonikowi Mieczysławowi Słomkowskiemu za modlitwę i wypraszanie łask bożych dla rolników i ich rodzin, Adamowi Mojsiewiczowi za przewiezienie starostów dożynek bryczką na rynek. Dziękuję również tym, którzy obsługują rolników na co dzień: pracownikom Urzędu Gminy Janowo, Starostwa Powiatowego w Nidzicy, Oddziału Doradztwa Rolniczego w Nidzicy, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Nidzicy, Nadleśnictwa Nidzica, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Nidzicy, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nidzicy, Izbie Rolniczej, Banku Spółdzielczego, radnym gminy, sołtysom i radom sołeckim, sponsorom uroczystości, bez których trudna byłaby organizacja dożynek oraz mieszkańcom i gościom, którzy uczestniczyli w tak ważnym święcie. Za całą organizację uroczystości i włożony ogromny wkład pracy gorące podziękowania należą się pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie na czele z Panem Dyrektorem Krzysztofem Żukowskim i pracownikom Urzędu Gminy w Janowie, oraz Dyrekcji i Nauczycielom Szkoły Podstawowej w Janowie i Muszkach za przygotowanie wspaniałej części artystycznej w wykonaniu uczniów i rodziców.

Wójt Gminy Janowo
Grzegorz Napiwodzki

Galeria zdjęć dostępna pod adresem: https://www.janowo.pl/galeria,art,374,gminne-swieto-plonow-2022

Galeria

  • Powiększ zdjęcie