Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie 2022

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 września 2022

Tegoroczne Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie odbyły się w niedzielę 18 września 2022 roku na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku, popularnie nazywanego olsztyneckim skansenem.

Gminę Janowo godnie reprezentowało Sołectwo Róg. Na czele grupy wieńcowej stanęli Sołtys Rogu Halina Gabryś oraz Wójt Gminy Janowo Grzegorz Napiwodzki.

Wojewódzkie uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od przemarszu korowodu dożynkowego pod scenę w amfiteatrze w Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku. Mszę św. koncelebrował metropolita warmiński ks. Józef Górzyński, a obrzęd dożynkowy przygotował Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”.

Od wielu lat dużym zainteresowaniem cieszy się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Ideą tej inicjatywy jest kultywowanie oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego i tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej; prezentacja bogactwa plonów wkomponowanych w wieniec dożynkowy oraz promocja dorobku kulturowego wsi województwa warmińsko-mazurskiego. W tym roku do rywalizacji zgłoszono 41 wieńców z każdego zakątka województwa.

Wszyscy chętni mogli ponadto spróbować regionalnych specjałów, a przede wszystkim skosztować wyrobów producentów promujących się certyfikatem Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Niedzielne spotkanie w Olsztynku, które organizował samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, zwieńczył koncert zespołu Trubadurzy.

Pragnę serdecznie podziękować całej delegacji za reprezentowanie gminy w tej uroczystości oraz za wyjątkową atmosferę i mile spędzony czas. Dziękuję również Nidzickiemu Ośrodkowi Kultury za pomoc w dowiezieniu uczestników na uroczystość.

Wójt Gminy Janowo
Grzegorz Napiwodzki

Galeria

  • Powiększ zdjęcie