Gminne Obchody Odzyskania przez Polskę Niepodległości

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 listopada 2022

14 listopada 2022 roku w Janowie miały miejsce Gminne Obchody Odzyskania przez Polskę Niepodległości powiązane ze Świętem Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie, którą celebrowali proboszcz tutejszej parafii ks. Paweł Sprusiński oraz zaproszeni proboszczowie z sąsiednich parafii ks. kan. Wiesław Lipka z parafii Świętego Wawrzyńca w Muszakach oraz ks. Dariusz Sielczak z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Janowcu Kościelnym.

Po mszy świętej uroczystości przeniosły się pod budynek Szkoły Podstawowej w Janowie, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Bolesława Gratunika, mieszkańca Gminy Janowo, zamordowanego przez niemieckich okupantów w obozie koncentracyjnym Stutthof, pod którą złożono kwiaty i zapalono znicze. Tablica ufundowana została przez bratanka Bolesława Gratunika – Pana Andrzeja Gratunika i jego małżonkę Iwonę.

Dalsza cześć uroczystości miała miejsce już w budynku szkoły, gdzie w przepięknie przygotowanej scenografii uczniowie zaprezentowali kunszt aktorski, wokalny i taneczny z zachowaniem doniosłości godnej dla Święta Niepodległości oraz powagi i szacunku dla swojego patrona, jakim jest Marszałek Polski Józef Piłsudski.

Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Serdeczne podziękowania za przybycie i uczestniczenie w tej doniosłej dla nas uroczystości kieruję do Pani Sylwii Jaskulskiej Członka Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, której w sposób szczególny dziękuję również za otrzymane od Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego dofinansowania w wysokości 3.760.000 zł na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Janowie. Dziękuję za przybycie dostojnym gościom przede wszystkim Wicestaroście Nidzickiemu Panu Pawłowi Przybyłkowi, Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele Pani Beacie Szczepankowskiej, Wójtowi Gminy Janowiec Kościelny Panu Piotrowi Rakoczemu, przedstawicielom: wojewódzkiej i powiatowej PSP, Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy, Nadleśnictwa Przasnysz, Związku Piłsudczyków RP w Nidzicy i Przasnyszu, dyrektorom zaprzyjaźnionych szkół, a także do radnym i mieszkańcom. Słowa wdzięczności za modlitwę i udział w koncelebrze mszy świętej kieruję także do księży.

Wyrazy uznania za przygotowanie tego wyjątkowego święta składam na ręce Pani Małgorzaty Słomkowskiej Dyrektor SP w Janowie dla całej kadry pedagogicznej, pracowników szkoły, uczniom i rodziców, którzy bardzo aktywnie włączyli się w przygotowanie uroczystości.

Pragnę podziękować wszystkim przybyłym gościom za uczestnictwo w tym ważnym dla nas święcie.

Wójt Gminy Janowo
/-/Grzegorz Napiwodzki

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie