Ogólnopolski Dzień Sołtysa

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 marca 2016

Już od kilku lat 11 marca jest wyjątkową datą w Gminie Janowo, gdyż tego dnia właśnie przypada święto gospodarza sołectwa czyli Ogólnopolski Dzień Sołtysa. Sołtys, który stoi na czele sołectwa jest przedstawicielem lokalnej społeczności, działa na pierwszej linii kontaktu z mieszkańcami i jak mało kto zna ich potrzeby i oczekiwania.

Niejednokrotnie musi stawić czoła problemom swoich mieszkańców. Kiedy pojawiają się dziury w drodze, idzie się do sołtysa, jeśli pies sąsiada wyje po nocach i nie daje spać, a sam sąsiad nie reaguje na uwagi, idzie się do sołtysa. Gdy gaśnie latarnia we wsi również idzie się do sołtysa. Do sołtysa idzie się także, gdy ceny skupu zboża spadły poniżej progu opłacalności, dziki zniszczyły uprawy, słowem - idzie się z tysiącem rzeczy, których załatwienia oczekuje się od nikogo innego jak od sołtysa. Na jego barkach spoczywa troska o rozwiązywanie rozmaitych problemów mieszkańców a także organizowanie życia społecznego i wydarzeń kulturalnych w sołectwie.

Dla uczczenia tego wyjątkowego dnia 18 marca 2016 roku w Urzędzie Gminy Janowo odbyło się uroczyste spotkanie, które było okazją do podziękowań za trud i zaangażowanie w wypełnianie codziennych obowiązków społecznych. Wójt Gminy Janowo Waldemar Szymański i Sekretarz Gminy Janowo Elżbieta Góralska złożyli sołtysom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, sukcesów i satysfakcji z pracy na rzecz lokalnej społeczności. Odczytano również list skierowany do sołtysów przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, w którym podkreślił on rangę sprawowanej funkcji i odpowiedzialności za rozwój i aktywizację społeczności lokalnej. Słodki poczęstunek w woń świeżo parzonej kawy stworzyły miłą atmosferę sprzyjającą wymianie doświadczeń i spostrzeżeń w wykonywaniu tej niejednokrotnie trudnej ale jakże ważnej funkcji.

Wszystkim sołtysom życzymy wytrwałości, konsekwencji i wszelkiej pomyślności na kolejny rok!

Autor: Dorota Paczyńska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie