W regionie powstaną kolejne kilometry dróg

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
6 lipca 2016

Dziewiętnaście dróg gminnych i 15 powiatowych otrzyma środki finansowe z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej w województwie warmińsko-mazurskim. Umowy z przedstawicielami samorządów, które zakwalifikowały się do dofinansowania podpisał wojewoda Artur Chojecki.

Zgodnie z nimi, dotacja dla gmin wyniesie ponad 7 mln zł, a środki własne samorządów to 15,6 mln zł. Natomiast dotacja dla powiatów to około 9,3 mln zł, ponad 10,5 mln. dołożą natomiast powiatowe samorządy. W wyniku podpisania umów w województwie warmińsko-mazurskim zostanie zmodernizowanych dodatkowo 41 km dróg lokalnych, co da łącznie 127 km unowocześnionych dróg. Wśród samorządów, które mogą liczyć na dofinansowanie są gminy: Janowo, Olsztynek, Ostróda, Lidzbark, Kalinowo, Prostki, Pisz i Nidzica. Wśród powiatów znalazły się: węgorzewski, piski, szczycieński, działdowski, elbląski, nidzicki, ostródzki i kętrzyński. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada również poszukiwanie innych dodatkowych pieniędzy na budowę dróg. Pierwsza sprawa to możliwość zwiększenia finansowania przez Krajowy Fundusz Drogowy. Fundusz jest w 80 proc. zasilany z opłaty paliwowej. To ok. 4 mld zł rocznie. Fundusz jest też finansowany z poboru opłat za korzystanie z dróg i w ten sposób pozyskuje się ok. 1,5 mld zł rocznie.

Resort nie wyklucza zwiększenia wydatków na drogi z budżetu państwa - z obecnych 3,1 mld zł do nieco ponad 5 mld zł w przyszłym roku. Na razie są to jednak jedynie plany, które muszą być skrupulatnie zweryfikowane i dobrze przemyślane.

źródło: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki / olsztyn.uw.gov.pl

fot. Kamil Olszewski

Autor: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki

Galeria

  • Powiększ zdjęcie