Modernizacja oczyszczalni ścieków w Janowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 września 2015

W związku z modernizacją oczyszczalni ścieków w Janowie został rozwiązany problem gospodarki osadami. Produkcja osadu czynnego podczas procesu oczyszczania jest nieunikniona, a jego nadmiar jest zjawiskiem wysoce problematycznym w dzisiejszych unormowaniach prawnych.

Na zagospodarowanie osadów ściekowych w Polsce znacząco wpłynęły wymogi prawne związane z członkostwem naszego kraju w Unii Europejskiej. Skutkuje to zakazem składowania osadów ściekowych (od 1 stycznia 2016 roku), a więc wybudowanie kompostowni pozwoliło uniknąć zbliżającego się końca terminu oraz pozwoliło na zamknięcie i zrekultywowanie składowiska.

Od 2016 roku bylibyśmy zmuszeni transportować osady do Działdowa, co wiązałoby się z ogromnymi kosztami transportu jak i opłat za odebranie każdej tony osadów.

Po modernizacji oczyszczalni osad jest przerabiany na miejscu, bez dodatkowych kosztów transportu. W dwóch kompostownikach pracujących na zmianę osad przy dodatku słomy i zrębek drzewnych jest przerabiany w okresie około miesięcznym ( przy czym im dłużej zachodzi proces kompostowania tym kompost ma lepsze właściwości) w kompost gotowy do wykorzystania rolniczego. Z uwagi na zastosowanie nowych technologi, zwiększy się zużycie prądu i wody na oczyszczalni co jednak w porównianu do kosztów transportu osadu do Działdowa oraz zapłaty za każdą tonę 110 zł netto będzie znaczącą oszczędnością.

W ramach modernizacji zakupiono koparko-ładowarkę, która znacząco usprawni pracę oczyszczalni jak i pomoże przy ewentualnych awariach sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Pozostałe środki trwałe zakupione w ramach modernizacji to prasa do osadu w zamian za przestarzały draimat. Prasa pozwala uzyskać wysoki poziom suchej masy, która jest niezbędna do produkcji kompostu. Koszt prasy to ponad 200 tys zł. Prasa posiada podajnik ślimakowy, którym osad jest transportowany do zespołu przygotowania mieszanki kompostowej (urządzenie wykonane w oparciu o rolniczy rozrzutnik nawozów naturalnych). Po wymieszaniu ze słomą i zrębkami drzewnymi trafia do jednego z dwóch nowo wybudowanych kompostowników napowietrzanych. Bez pozyskania środków zewnętrznych modernizacja oczyszczalni byłby niemożliwa.

Autor: Grzegorz Idźkowski

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Przecięcie wstęgi

    Przecięcie wstęgi