Pojawiające się wilki na terenie gminy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 marca 2024

W ostatnim czasie napływa się coraz więcej sygnałów o pojawieniu się wilków na terenie Gminy Janowo. Sygnały takie płyną również z sąsiednich gmin.

Nie jest to sytuacja nadzwyczajna, gdyż populacja wilków w kraju stale rośnie i takie sytuacje będą się powtarzać. Najważniejszym jest aby w sytuacji spotkania na swojej drodze wilka zachować zimną krew, a już najbezpieczniej byłoby gdyby do takich sytuacji w ogóle nie dochodziło. Wilki najczęściej są płochliwe i raczej unikają kontaktu z ludźmi, jednak prowokowane czy drażnione mogą zaatakować. Wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabicie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Dlatego też wszelkie zdarzenia z udziałem wilków (zagryzienia zwierząt gospodarskich czy niebezpiecznie bliskie podchodzenie pod zabudowania) należy zgłaszać do odpowiednich instytucji w tym do Urzędu Gminy Janowo pod numer telefonu /89/650-40-02 lub /89/670-69-06. Nie należy „wymierzać sprawiedliwości” na własną rękę. Dla własnego bezpieczeństwa pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

  1. Nie próbuj karmić wilka, ani gwałtownie uciekać jak już staniesz na jego drodze. Wilki to drapieżniki, które polują na zwierzęta poruszające się z dużą prędkością, a więc nagły i szybki ruch aktywizuje je do podjęcia gonitwy.
  2. Wilki to gatunek, który z reguły nie atakuje i nie napada na ludzi. Jeśli staniemy z wilkiem "oko w oko" nie należy robić gwałtownych ruchów. Zasada ta dotyczy praktycznie wszystkich zwierząt dziko żyjących.
  3. Wilki potrafią dotkliwe pogryźć a nawet zabić psa w obliczu zagrożenia dla nich samych lub dla ich potomstwa dlatego starajmy się trzymać psy w obrębie swoich zabudowań nie dopuszczając by biegały wolno po terenach leśnych.
  4. Nigdy nie dokarmiaj wilków, a jeżeli wydaje ci się osłabiony czy chory, jeżeli jest to dla ciebie bezpieczne, zrób zdjęcie i zawiadom pracownika urzędu gminy, RDOŚ lub właściwe Nadleśnictwo.
  5. Bliskie spotkanie z wilkiem są niezwykle rzadkie ponieważ wilki odczuwają naturalny strach przed człowiekiem ale jeśli już znajdziesz się w takiej sytuacji podejmij następujące działania: unieś ręce i machaj nimi w powietrzu, pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż to pozwoli wilkowi zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem), jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi, wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć dopiero, gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się już tobą. Pamiętaj, że twoja ucieczka sprowokuje wilka do pogoni za tobą.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie